Area GWT Results 2010

MIDLANDS

Saturday, 20th March, 2010

Judges: Mr P Forster, Mr C Jonsen and Mr N Stokes

 

 

SPECIAL PUPPY (19 entries, 1 absent, 1 NFC)

 

1st        Helen Ford's Keveral Flybynite of Percuil B  26.10.08

            (Warresmere Heath Rustic of Collarm x Dark Devotion Firefly Fantasy)

            H/O  B: Mrs C Wear

 

2nd      Gordon Blyth's Jango Crystal Stream  B  13.5.08

            (Parkberry Snipe x Jango Black Satin)

            H/O/B

 

3rd       Andy Snow's Necessares Raffle  D  9.4.08

            (Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

            H/O  B: Mr G Clelland

 

4th       Diane Heywood's Houndswood Maple  B  16.7.08

            (Gowran Indigo Extra x Trioaks Mouse at Houndswood)

            H/O/B

 

COMs   Peter Leyden's Gowran Flavia  B  16.7.08

            (Trioaks Forever Zealous x Gowran Smoked Pearl)

            H/O  B: Mr C Duffey and Mrs H Huckle

 

            Graham Clelland's Necessares Rawdon  D  9.4.08

            (Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

            H/O/B

 

            Jo Hewison's Casblaidd Nutka  B  18.2.09

            (Casblaidd Little Archer x Casblaidd Hazy Daisy)

            H/O/B

 

SPECIAL VETERAN (12 entries, 1 NFC)

 

1st         Pat Bell's Dutch Endeavour  D  12.8.01

             (Sh Ch Gayplume Dream Maker x Meldorfer Matchmaker)

             H/O  B: Davis

 

2nd       Vivienne Gatter's Lambton Walshingham  D  31.12.02

             (Casblaidd Don't Pay the Ferryman x Lambton Jambo Binti)

             H/O  B: Mrs A Brown

 

3rd        Garry Ellison's Blackflight Arietta  B  7.4.02

             (Tunnelwood Flamboyant x Blackflight Henrietta)

              H/O/B

 

4th         Mr and Mrs Rees' Eskwinds Beyond the Moon  B  16.12.02

              (Ch Windyhollows Tumbling Ted x Eskmill Moonshine at Eskwinds)

              H: Ken Rees  O/B

 

COM      Mr and Mrs Friday's Rehyrb Naivasha  B  14.4.98

              (Ch Cannimore Rambler x Rehyrb Juneau)

              H: David Friday  B: Dr M Alexander

 

 

EASTERN COUNTIES

Saturday, 10th April, 2010

Judges: Mr P Rawlings (A2002), Mr M Ager and Mrs F Joint

 

SPECIAL PUPPY (9 - 24 months) (8 entries)

 

1st         Chris Duffey and Hilary Huckle's Gowran Flute  B  16.7.08

              (Trioaks Forever Zealous x Gowran Smoked Pearl)

              H:  Hilary Huckle   O/B

 

2nd        Judy Showell's Heathlymn Flicker by Cleovine  D  11.5.08

              (Vynesbrook Step in Time to Cleovine x Heathlymn Calpa)

              H: David Showell  B: Townley

 

3rd         Jo Hewison's Casblaidd Nutka  B  18.2.09

               (Caslbiadd Little Archer x Casblaidd Hazy Daisy)

               H/O/B

 

NOVICE

 

1st          Teresa Jonsen's Vortex Tornado at Micticmaker  D  28.1.05

               (Yonsaff Rambler for Cleovine x Dark Star from Vortex)

               H: Casper Jonsen  B:  Warren Jones

 

2nd         Teresa Jonsen's Heathlymn Seajay of Misticmaker  D  23.2.07

               (Waybeyond Rough Justice for Cleovine x Heathlymn Calpa)

               H: Casper Jonsen  B: Townley

 

3rd          Judy Showell's Vortex Zephyr by Cleovine  D  28.1.05

                (Yonsaff Rambler for Cleovine x Dark Star from Vortex)

                H: David Showell  B:  Warren Jones

 

4th           Jo Hewison's Casblaidd Little Archer  D  27.5.07

                (Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)

                H/O/B

 

COM        Mrs Chiddicks' Goldingale King of Clubs  D  6.7.03

                (Shiredale Lord of the Rings x Goldingale Lovely Lady)

                H: Phil Garton  B: Pendleton 

 

 

SOUTH WEST

Saturday, 17th April, 2010

Judges: Mr S Ashby (B2549), Mr S Wells, Mrs J Manley and Mrs F Prentice

 

PUPPY (9 - 18 months) (6 entries, 1 absent)

 

1st           Gill Awty's Maddistream Purple Lake  B  6.4.09

                (Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Queen of Maddistream)

                H: Malcolm Awty   O/B

 

2nd          Jacqueline Hitchen's Keveral Flyakite of Warrencopse  B  26.10.08

                (Warresmere Heath Rustic of Collarm x Dark Devotion Firefly Fantasy)

                H/O   B: Charlotte Wear

 

3rd           Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jack  D  6.4.09

                (Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Queen of Maddistream)

                H/O   B: Gill Awty

 

AV NOVICE DOG/NOVICE HANDLER (12 entries - 5 Flatcoats, 7 Labs, 2 absent)

 

1st           Phil Hawkins' Woodash Moss  Lab D  12.4.08

                (FT Ch Tasco Monk of Mansengreen x Harrock Hill Magpie of Woodash)

                H/O   B:  Dave and Lexi Raynor

 

2nd          Mo Sweet's Wizardwood Tawny Tassel  FCR B  13.12.05

                (Falconcliffe Fired Earth x Wizardwood Tawny Tweed)

                H/O   B: Mr P and the late Mrs A Forster

 

3rd           Mr and Mrs Webb's Rehyrb Trondheim  FCR D  7.2.07

                (Lewcombe Cedar of Cannimore x Rehyrb Kumble)

                H: Heather Webb   B: Michael Alexander

 

4th           Carol Johns' Chisbrook Jude  Lab D  13.5.08

                (Chisbrook Kite x Newbourne Caramel of Fordleymoor)

                H/O   B: Emma Scott

 

COMs       Richard McHowat's Retradex Oberon  FCR D  12.4.08

                (Retradex Herald x Verdant Uptown Girl at Retradex)

                H/O   B: Mrs H Dewar

 

                Joseph Cleal's Clearmeadow Jed  Lab D  15.4.05

                (Tasco Alexander Beetle x Carolhill Quarter)

                H/O   B: Mrs S Templar

 

NOVICE (14 entries, 2 absent)

 

1st           Anna Yates' Cleirwy Pebble  B  11.6.05

                (Keveral Elven of Warresmere x Morwena Bringer of Dreams for Cleriwy)

                H/O/B

 

2nd          Sue Weeden's Rushypond Heron  B  16.6.05

                (Keveral Elven of Warresmere x Tretawn Moorlands)

                H/O   B: Ursula Pomeroy

 

3rd           Jo Hewison's Casblaidd Little Archer  D  27.5.07

                (Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)

                H/O/B

 

4th           Jo Hewison's Casblaidd Hazy Daisy  B  15.1.05

                (Casblaidd Don't Pay the Ferryman x Casblaidd Foggy Dew)

                H/O/B

 

 

SOUTHERN

Sunday, 16th May, 2010

Judges: Mrs G HIllier (A2280) and Mrs P Dingemans

 

 

SPECIAL PUPPY (5 entries)

 

1st           Peter Leyden's Gowran Flavia  B  16.7.08

                (Trioaks Forever Zealous x Gowran Smoked Pearl)

                H/O  B: Chris Duffey and Hilary Huckle

 

2nd          Chris Duffey and Hilary Huckle's Gowran Flute  B  16.7.08

                (Trioaks Forever Zealous x Gowran Smoked Pearl) 

                H: Hilary Huckle  O/B

 

3rd          Diane Heywood's Houndswood Maple  B  16.7.08

               (Gowran Indigo Extra x Trioaks Mouse at Houndswood)

               H/O/B

 

NOVICE DOG/NOVICE HANDLER  (7 entries)

 

1st          Liz Beeney's Tychosmoon Adama  B  11.6.06

               (Wienbridge Apoolo x Bumblyn Faramir)

               H/O  B: Miss T Beard

 

2nd        Graham Lambert's Wizardwood Storm River via Cheseridge  D  26.6.07

              (Wizardwood Orlando x Wizardwood Song of the Glen)

              H/O  B: Mr and the late Mrs P Forster      

 

NOVICE (8 entries, 1 NFC) 

 

Run off for 1st place

 

1st         Jo Hewison's Casblaidd Little Archer  D  27.5.07

              (Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)

              H/O/B

 

2nd        Jane Gould's Warresmere Irish Mist  B  22.7.06

              (Keveral Elven of Warresmere x Polka Popsy)

              H/O  B: Dr Tim Woodgate-Jones

 

3rd         Mr and Mrs Keith Manley's Lenyam Mystery  B  7.3.07

              (Keveral Elven of Warresmere x Tyrrells Amelia of Lenyams)

              H: Keith Manley  O/B

 

OPEN (9 entries)

 

1st         Diane Heywood's Trioaks Mouse at Houndswood  B  15.6.03

              (Tunnelwood Flamboyant x Aughnaleck Katy of Trioaks)

              H/O  B: Judy Seale

 

2nd        Peter Leyden's Gowran Willow Charcoal  B  23.7.07

              (Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)

              H/O  B: Chris Duffey and Hilary Huckle

 

3rd        Rob Willatts' Gowran Indio Extra  D  23.7.07

             (Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)

             H/O  B: Chris Duffey and Hilary Huckle

 

4th        Mr and Mrs Keith Manley's Tyrrells Amelia of Lenyam  B 7.4.02

             (Little Red Rooster of Varingo x Tinkers Josie)

             H: Keith Manley  B: Jane Manley

 

COM     Chris Duffey and Hilary Huckle's Gowran Tres Cher  B  14.4.03

             (Varingo Richboy x Summer Night's Dream of Gowran)

             H: Hilary Huckle  O/B

   

 

 

CENTRAL

Sunday, 6th June, 2010

Judges: Mrs M Opie, Mrs H Walton and Mr B Parrott

 

 

SPECIAL PUPPY (11 entries, 3 absent, 1 NFC)

 

1st         Peter Leyden's Gowran Flavia  B  16.7.08

             (Trioaks Forever Zealous x Gowran Smoked Pearl)

             H/O  B: Chris Duffey and Hilary Huckle

 

NOVICE (21 entries, 1 absent)

 

1st         Jane Gould's Warresmere Irish Mist  B  22.7.06

             (Keveral Elven of Warresmere x Polka Popsy)

             H/O  B: Dr Tim Woodgate-Jones

 

2nd       Vivienne Gatter's Idawood Impact  D  4.6.07

             (Hawksthorn Dash x Rondix Waterhen of Idawood)

             H/O  B: Francesca Prentice

 

3rd        Gordon Blyth's Jango Crystal Stream  B  13.5.08

             (Parkberry Snipe x Jango Black Satin)

             H/O/B

 

4th        Gordon Blyth's Jango Black Satin  B  30.4.04

             (Casblaidd Game Rights x Mapledurwell Summer Truffle)

             H/O/B

 

 

MIDLANDS

Saturday, 4th September, 2010

Judges: Mr P Egginton, Mr S Newitt and Mrs P Bell

 

Novice (27 entries, 2 absent)

 

1st        Gordon Blyth's Jango Crystal Stream  B  13.5.08

             (Parkberry Snipe x Jango Black Satin)

             H/O/B

 

2nd       Mr and Mrs K Aldred's Eskwinds Chloe's Boy  D  2.4.07

             (Ch Riversflight Waveney x Eskwinds Beyond the Moon)

             H: Keith Aldred  B: Mr and Mrs Rees

 

3rd       Jo Hewison's Casblaidd Hazy Daisy  B  14.1.05

            (Casblaidd Don't Pay the Ferryman x Casblaidd Foggy Dew)

            H/O/B

 

4th       Mr and Mrrs T Sparkes' Lenyam Martins of Churchwood  D  7.3.07

            (Keveral Elven of Warresmere x Tyrrells Amelia of Lenyam)

            H: Anne Sparkes  B: Mr and Mrs K Manley

 

COM    Fran Robb's Culmquill Magical Day at Meldorpher  B  1.10.06

            (Lewcombe Cedar of Cannimore x Culmquill It's a Hazilazy Day)

            H/O  B: Mrs A Brook