AV GWT Results 2010

The Jim Newby Memorial Working Test (Cranham Training Group)

Sunday, 7th March, 2010

Judges:  Mr B Smith (B 2635), Mrs A Wales, Mr G Bird and Mr N Onens

 

AV Intermediate (17 entries)

 

1st          Christine Robertson's Silver Thuja  B  18.6.04

               (Keveral Elven of Warresmere x Western Hemlock)

               H/O   B: Mrs C Drake

 

 

Guildford Working Gundog Clug

Sunday, 21st March, 2010

Judges: Mr R Sills, Mr S King, Mr M Bagg and Mrs T Sanders

 

AV Novice (44 entries)

 

3rd          Jo Hewison's Casblaidd Little Archer  D  27.5.07

               (Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)

               H/O/B

 

 

Kennet Valley Gundog Club

Saturday, 3rd April, 2010

Judges: Mrs D Harrison (A1870) and Mrs J Venables

 

AV Open (23 entries)

 

2nd          Diane Heywood's Trioaks Mouse at Houndswood  B  15.6.03

                (Tunnelwood Flamboyant x Aughnaleck Katy of Trioaks)

                H/O   B: Mrs J Seall

 

 

Bakadam Gundog Club

Saturday, 24th April, 2010

Judges: Mrs G Nickols (B2527) and Mr D Breach

 

AV Novice (24 entries - 4 Flatcoats, 7 Golden Retrievers and 13 Labradors)

 

COM        Andy Snow's Necessares Raffle  D  9.4.08

                (Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

                H/O  B: Mr G Clelland

  

 

Yorkshire Golden Retriever Club

Saturday, 1st May, 2010

Judges: Alan Scholefield, Mark Domain and Jim Swindlehurst

 

AV Puppy (14 entries)

 

COM         Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jack  D  6.409

                 (Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Queen of Maddistream)

                 H/O  B: Mrs G Awty

 

 

UGS (Surrey, West Sussex and Hampshire)

Sunday, 2nd May, 2010

Judges: Eileen Ayling, Kim Jinks and Tania Stapley

 

AV Special Puppy (15 entires - 1 Flatcoat, 1 Golden Retriever and 13 Labradors)

 

4th          Chris Duffey and Hilary Huckle's Gowran Flute  B  16.7.08

               (Trioaks Fletcher Zealous x Gowran Smoked Pearl)

               H: Hilary Huckle   O/B

 

 

Penine Training Group

(branch of Northern Golden Retriever Association)

Sunday, 13th June, 2010

Judges: Elaine Whittaker and Ray Reed

 

 

AV Puppy (12 entries - 2 Flatcoats, 2 Golden Retrievers and 8 Labradors)

 

COM       Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jack  D  6.4.09

               (Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Quee of Maddistream)

               H/O  B: Mrs G Awty

 

 

United Retriever Club (Border Counties and Cotswold)

Saturday, 31st July, 2010

Judges: Claire Raymond and John Slatter

 

AV Novice Dog/Novice Handler (8 entries - 1 Flatcoat, 2 Goldens, 5 Labradors)

 

2nd         Mo Sweet's Tawnywood Tawny Tassel  B  13.12.05

               (Falconcliffe Fired Earth x Wizardwood Tawny Tweed)

               H/O: Mo Sweet  B: Mr and the late Mrs P Forster

           

 

 

Kent Wildfowlers and Conservation Association

Sunday, 1st August, 2010

Judges: Messrs J Wyld, B Kent and B Wade

 

AV Open (unclassified) (23 entries)

 

3rd          Lisa Snow's Parsifal Pilgrim  D  11.4.04

               (Trioaks Fletcher x Parsifal Picture)

               H/O  B: Mrs M Ward

 

AV Novice (unclassified) (50 entries)

 

4th          Andy Snow's Necessares Raffle  D  9.4.08

               (Rondix Woodcok of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

               H/O  B: Mr G Clelland

 

 

West Dartmoor Gundog Club

Sunday, 22nd August, 2010

Judges: Mr K Sandercock, Mrs G Davies, Mrs S Gray and Miss M Brooks

 

AV Novice (38 entries - 5 Flatcoats, 5 Goldens and 28 Labradors)

 

Following a run off:

 

1st          Steve Ashby's Houndswood Cedar at Tunnelwood  D  16.7.08

               (Gowran Indigo Extra x Trioaks Mouse at Houndswood)

               H/O  B: Dr D Heywood

 

2nd         Helen Ford's Keveral Flybynite of Percuil  B  26.10.08

               (Warresmere Heath Rustic of Collarm x Dark Devotion Firefly Fantasy)

               H/O  B: Mrs C Wear

 

 

Usk Valley Working Gundog Club

Sunday, 22nd August, 2010

Judges: Messrs C Brain, T Axford, M Hague and Mrs V Pritchard

 

AV Open (18 entries - 1 Flatcoat, 1 Golden, 16 Labradors)

 

COM        Anna Yates' Cleirwy Pebble  B  11.6.05

               (Keveral Elven of Warresmere x Morwena Bringer of Dreams for Cleirwy)

               H/O/B

 

 

Wiltshire Gundog Club

Sunday, 22nd August, 2010

Judges: Mr K Broomfield, Mrs  H Goddard-Fletcher and Mrs G Yates

 

AV Open Walk Up run on Field Trial lines (24 entries, I Flatcoat, 1 Golden and 22 Labradors)

 

3rd          Robert Willatts' Gowran Indigo Extra  D  23.7.05

               (Little Red Rooster x Gowran Tres Cher)

               H/O  B: Mr C Duffey and Ms H Huckle

 

 

United Retriever Club (Southern Area)

Sunday, 19th September, 2010

Judges: Messrs G Stanley and M Bagg

 

AV Novice Dog/Novice Handler (23 entries - 4 Flatcoats, 2 Goldens, 18 Labradors)

 

4th          Andy Snow's Necessares Raffle  D  9.4.08

               (Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

               H:  Lisa Snow  B: Mr G Clelland

 

 

United Retriever Club (North Midlands)

Sunday, 19th September, 2010

Judges: Mr T and Mrs H Richards

 

AV Puppy/Beginners

 

3rd          Fred Newton's Devon Imperial Bokhara  D  26.6.09

               (Warresmere Heath Rustic of Collarm x Florentina Peach)

               H/O  B: Mrs P Southby-Tailyour

 

 

United Retriever Club (Southern Area)

Wedneday, 6th October, 2010

Judges: Mr D Breech and Mrs R Neeves

 

AV Intermediate (22 entries, 2 Flatcoats, 2 Goldens and 18 Labradors)

 

2nd         Andy Snow's Necessares Raffle  D  9.4.08

               (Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)

               H/O  B: Mr G Clelland

 

 

Charity AV Retriever Working Test

Sunday,10th October, 2010

Judges: Mr N Franklin, Mr D Petty and Mr J Croucher

 

Pre-Beginners (19 entries, 6 Flatcoats)

 

2nd         Sylvia Billinghurst's Tygwyn Hippocastanum  D  25.2.07

               (Tygwyn Red Marauder x Tygwyn Dance of Life)

               H/O  B: Mrs J Thomas

 

3rd          Lynne Mastroianni's Tygwyn Tawny Porthos  D  18.8.09

               (Taranbeck Last Fusilier x Tygwyn April Surprise)

               H/O  B: Mrs J Thomas

 

4th          Sharon Henesey's Ch & Ir Ch Clandrift Dark Legend JW 

               D  28.10.05                             

               (Sh Ch Vbos the Kentuckian x Blackshyne Summer Melody)

               H/O  B: Mrs V Bowen