Agility, Obedience and Working Trial Results 2009

AGILITY

 

JANUARY

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 5th Steeplechase (GT UKA - 3.1.09); 2nd G1-2 Agility (AC Agility Unaff - 17.1.09); 8th AC Biathlon (25.1.09)

 

FEBRUARY

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 3rd G1-3 Agility, 8th G1-3 Jumping, 8th G1-3 Steeplechase (Corton Ltd - 14.2.09); 5th Beginners Agility, 7th Beginners Steeplechase (Prestbury Park UKA - 15.2.09); 4th Time, Fault and Out (Donyatt Ltd - 22.2.09)

 

MARCH

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 4th G1-2 Agility (Gundog Show - 22.3.09)

 

Maria Jenkinson and Vaudesir Black Velvet: 1st G1 Agility (BCCGB - 22.3.09)

 

APRIL

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 2nd Beginners Agility (UKA - 12.4.09)

 

MAY

Tanya Beard and Bumblyn Faramir of Tychosmoon: 1st Novice Gamblers, 3rd Novice Steeplechase, 4th Novice Snooker and 4th Novice Steeplechase (UKA Quad Paws - 25th - 29th May)

 

Tanya Beard and Tychosmoon Apollo: 3rd Beginners Agility, 2nd Beginners Snooker and 4th Beginners Jumping (25th - 29th May)

 

JUNE

Tanya Beard and Bumblyn Faramir of Tychosmoon: 7th Grade 1-5 Jumping, 9th Grade 1-3 Jumping (Broadlands - 2.6.09)

 

Tanya Beard and Tychosmoon Apollo: 10th Grade 1-3 Jumping, 8th Grade 1-3 Agility (UKA Quad Paws - 25th - 29th May)

 

OCTOBER

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 3rd G1-3 Time Fault and Out, 6th G1-3 Jumping (Malmesbury Unaffliliated - 11.10.09), 3rd Novice Agility and 7th Beginners Steeplechase (GT UKA - 25.10.09), 7th Beginners Steeplechase (UKA GT - 31.10.09)

 

NOVEMBER

Nicky Harrall and Acronitcta Black Magic at Fluvius: 14th C1-3 Agility, 14th C1-3 Jumping (Corton KC Ltd - 21.11.09)

 

DECEMBER

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 3rd Novice Agility (UK GT - 5.12.09), 6th G3/4 Jumping (BHC Unaff - 12.12.09), 3rd Agility Novice (UKA GT - 20.12.09)

 

 

OBEDIENCE

 

FEBRUARY

Jane Hedges and Satinbaze Water Lily: 5th Beginners (GSD Club of UK - 22.2.09) 

 

MARCH

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 3rd Beginners (Cardiff - 29.3.09)

 

Pat Round and Springlindi Summer Sky: 3rd Pre-Beginners (Reedyford - 1.3.09)

 

APRIL

Caroline Eley and Casblaidd Fable OW: 3rd C (BAGSD Oxhey - 11.4.09)

 

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 2nd Beginners (BAGSD Oxhey - 11.4.09)

 

Felicity O'Neill with Princestar Lickey Wanderings: 1st Novice (Belfast - 14.4.09)

 

MAY

Caroline Eley and Tychosmoon Athena Nov Ex: 1st A (Culverstone - 17.5.09), 6th A (Aylesbury - 23.5.09)

 

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 3rd Beginners (Culverstone - 17.5.09). 3rd Beginners (Aylesbury - 23.5.09)

  

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 1st Beginners (S Cotswold - 9.5.09)

 

Jane Hedges and Satinbaze Water Lily: 4th Pre-Beginners and 6th Beginners (Loughborough - 16.5.09)

 

Marianne van Gils and Warresmere Aglaia of Wagginmutt: 4th B (SBCC - 10.5.09), 6th B (Culverstone - 16.5.09), 2nd B (Culverstone - 17.5.09)

 

JUNE

Caroline Eley and Casblaidd Fable OW: 1st C (Findon - 14.6.09)

 

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 2nd Beginners (Findon - 14.6.09), 1st Beginners (Surrey - 21.6.09)

 

Jane Hedges and Satinbase Water Lily: 5th Beginners (Chalfield - 28.6.09)

 

Pat Round and Springlindi Summer Sky: 1st Pre-Beginners (Preston and Fylde - 20.6.09), 4th Pre-Beginners (Preston and Fylde - 21.6.09)

 

Marianne van Gils and Warresmere Aglaia of Wagginmutt: 2nd B (Petersfield - 7.6.09)

Marrianne van Gils and Wagginmutt Rock Chick:  6th Novice (Findon - 14.6.09)

 

JULY

Sally Collins and Rainesgift Summer Thyme at Steeplehouse: 4th ABC Class (Chadkirk - 4.7.09)

 

Caroline Eley and Tychosmoon Athena Nov Ex: 1st A (Potters Bar - 25.7.09), 3rd A (NW Kent - 26.7.09)

 

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 1st Beginners (South Eastern - 18.7.09)

 

Pat Faulkner and Downgate Donna Toscana: 4th Novice (Winchester - 12.7.09) 

 

Nicky Harrall and Acronicta Black Magic at Fluvius: 6th Novice (Burnham on Sea - 25.7.09)

 

Jane Hedges and Satinbaze Water Lily: 3rd Beginners (Derby and District - 25.7.09)

 

Pat Round and Springlindi Summer Sky: 6th Sepcial Pre-Beginners (Chadkirk - 5.7.09)

 

Marianne van Gils and Warresmere Aglaia of Wagginmutt: 2ndB (Potters Bar - 25.7.09), 1st  B (NW Kent - 26.7.09)

Marianne van Gils and Wagginmutt Rock Chick: 4th Novice (Potters Bar - 25.7.09)

 

AUGUST 

Sally Collins and Rainesgift Summer Thyme at Steeplehouse: 2nd ABC Final (Newton Heath - 9.8.09)

 

Caroline Eley and Tychosmoon Athena A Ex: 1st A (Woburn - 9.8.09)

 

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 4th Novice (Ditton - 23.8.09)

 

Pat Faulkner and Downgate Donna Toscana: 3rd Novice (Billingshurst - 8.8.09)

 

Marianne van Gils and Warresmere Aglaia of Wagginmutt: 1st B (Halstead - 2.8.09)

Marianne van Gils and Wagginmutt Rock Chick: 1st Novice (Halstead - 2.8.09), 6th Novice (Billingshurst - 8.8.09), 1st Novice (St Edwards - 31.8.09)

 

SEPTEMBER

Caroline Eley and Casblaidd Fable OW: 2nd C (Great Baddow - 13.9.09)

 

Patricia Faulkner and Downgate Donna Toscana: 1st Novice - (BAGSD - 13.9.09)

 

Marianne van Gils and Warresmere Aglaia: 5th C (Ramsden Bellhouse - 26.9.09)

Marianne van Gils and Wagginmutt Rock Chick: 4th Novice and 6th A (Thames - 12.9.09), 2nd Novice (Ramsden Bellhouse - 26.9.09)

 

OCTOBER

Jean Ennis and Wienbridge Elsa: 5th Novice (Thurrocks - 4.10.09)

 

Pat Round and Springlindi Summer Sky: 2nd Beginners (Reedyford - 17.10.09), 3rd Beginners (Lune Valley - 31.10.09)

 

Marianne van Gils and Wagginmutt Rock Chick: 4th Novice and 3rd A (Thurrock - 4.10.09)

 

WORKING TRIALS

 

MARCH

Rob Willatts and Moormill Nilandu CDex, UDex, WDex: TD Com (West Herts Open - 27.3.09)

You are here: Home Working Results Archive Results Feb 09 - Jan 10