Championship Show Results 2012

FULL RESULTS FOR ALL CHAMPIONSHIP SHOWS CAN BE FOUND ON EITHER
HIGHAM PRESS R FOSSE DATA's WEBSITES

(available via Links Section on Main Menu)

 

 

 

LKA CHAMPIONSHIP SHOW

Sunday 16th December 2012
Judge: Mrs Jackie Lane

 

 

BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP 3
SH CH BALLYRIVER BLAKE


BEST VETERAN IN BREED
SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE

BEST PUPPY IN BREED
FLATHAM'S GAODE DELBAX FROM CASTLEROCK

 

 

 

 

DOG CC SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms K. Anderson

(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty)
RES DOG  CC CASTLEROCK STORMY KNIGHT OVER HEATHERIDGE JW Sh CM -
Miss S. Pingree
 

(Rainesgift Over The Moon JW x Castlerock Ultimate Choice)  
BITCH CC BRANCHALWOOD LIA  FAIL JW - Dalziel & Scott & Scott  

(Benvellyn Cape Columbard of Daicheil JW x
Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
 
RES BITCH CC SH CH FELDKIRK FASHION - Ms K. Anderson  

(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty)
BEST PUPPY FLATHAM'S GAODE DELBAX FROM CASTLEROCK -
Mrs D. Brooks & Mrs S. Ayling

(Seu(U)CH/NOU Ch Castlerock Simply Magic x
Nord Uch C.i.e Flatham's Anni Hamt Jevare Dett)
 
BEST VETERAN SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE - Mrs A. Youens

(Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel)

 

 

 

 

GUNDOG BREEDS ASSOCIATION OF SCOTLAND
Saturday: 10th November 2012
Judge: Mrs Yvonne Rudin

BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST VETERAN IN BREED
SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE

BEST PUPPY IN BREED
BALLYRIVER FLASHDANCE

 

DOG CCCANDIDACASA AIKENDRUM AT BALLYRIVER - Ms C. A. Young
 (Almanza Sound of Bagpipes Imp Swe x Candidacasa Scarlet Fever)
RES DOG  CCBRANCHALWOODL BALMENACH FOR BURPHAM JW Sh.CM
 (Benvellyn Cape Columbard of Daicheil x Branchalwood Aylansula)
BITCH CCSH CH FELDKIRK FASHION - Ms K. Anderson
 (Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty)
RES BITCH CCDOWNSTREAM POETIC LICENCE JW - Miss B. Johnson
 (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW)
BEST PUPPYBALLYRIVER FLASHDANCE -Ms C. A. Young
 (Candidacasa Rollacoaster x Contar Trinity at Candidacasa)
BEST VETERANSH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE - Mrs A. Youens
  (Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel)
 

 

 

 


 

MIDLAND COUNTIES CANINE SOCIETY
Saturday
27th October 2012
Judge: Ferelith Somerfield

 

BEST OF BREED
SH CH TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL

 

BEST PUPPY IN BREED
TELURN ALREADY IN TROUBLE AT FLATCHARM

 

 

 

DOG CCSH CH TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - P. Stephenson
 (Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG  CCLLANTRUSSA HEAD OVER HEELS TO BORDERCOT - Mrs R. Brady 
 (Sh Ch/Nor/Swe Ch Almanza I Hate Mondays (Imp Swe) x Almanza Crack The Bubbling (Imp Swe) 
BITCH CCSH CH FELDKIRK FASHION - Ms K. Anderson 
 (Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty) 
RES BITCH CCSH CH CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP)- Mesdames Holland & Webster
 (INTUCH/NORDUCH TOFFEDREAMS MIC MAC POW POW x Huntermoon Female Intuition)
BEST PUPPYTELURN ALREADY IN TROUBLE AT FLATCHARM - Mesdames Lutner & Holland
 (Sh Ch Causa Commotion  At Flatcharm x Bochilbarley Winter Angel  Among Ghilgrange) 

 

GUNDOG SOCIETY OF WALES
Wednesday 17th October 2012

 Judge: Mrs F. Marshall

 

BEST OF BREED
CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND JW

BEST PUPPY IN BREED
EUROPA AGENORA

 

DOG CCCH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND JW - Mrs S. M. Henesey
 (Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackshyne Summer Melody at Clandrift)
RES DOG  CCTORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - P. Stephenson   
 (Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Torrweaving Black Damsel) 
BITCH CCSH CH FELDKIRK FASHION - Ms K. Anderson    
 (Nu Ch, Sh Ch, Su(U) Ch Covenstead Ambasador  Imp x Rosy Beauty)  
RES BITCH CCLUX/DUTCHCH CH GO WITH THE FLOW BE CALLED CHERFUL DUTCH JUN CH'11 - 
 M. H.  P.  C. Bosman       
 (Ned Ch Brightmoor River Dancer x Swallowsflight Coal Zippy)
BEST PUPPYEUROPA AGENORA - Mr T. and Mrs. P. Green
 (Broomsward Hugo Boss by Gemswin x L'Espoir DeJac)

 

 

 

 

 

 

SOUTH WALES KENNEL ASSOCIATION
Sunday 14th October 2012
Judge: Mrs. Roslyn Bellamy (Woodfinch)

BEST OF BREED
GOLDINGALE WINTER ROSE

BEST PUPPY IN BREED
NEVER ENDING STORY BY GEMSWIN

 



DOG CCSEU(U)CH NOUCH CASTLEROCK SIMPLY MAGIC - Miss Dyren
 Sh Ch Calzeat Causa Commotin At Flatcharm (Imp) x Sh Ch Castlerock Magic Moment
RES DOG  CCSH CH WITHYBED BLUE JEANS - Mrs A. Kilminster   
 The Sorcerer's Apprentice From Jaeva x Ch Withybed Miss Montana 
BITCH CCGOLDINGALE WINTER ROSE - Mr J & Mrs M Pendleton  
 Yonsaff Rambler For Cleovine JW x Delaneige Winter Mist Over Goldingale  
RES BITCH CCSTRANFAER LUCY LOCKET JW - Mr D and Mrs K Joyce  
 Sh Ch Calzeat Causa Commotin At Flatcharm (IMP)  x Rainesgift The Dawn of Tyme For Stranfaer JW
BEST PUPPYNEVER ENDING STORY BY GEMSWIN - Mrs S. Knight & Mr & Mrs M & G  Jacobs
 Broomsward Hugo Boss By Gemswin x Broomsward Luella
 

 

 

 

BELFAST DOG SHOW SOCIETY
Saturday 29th September 2012
Judge: Mrs J. Ryder

BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER



DOG CC:           BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                         (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES DOG CC:   GWENADILLO WILD KNIGHT - Mrs D. Coackley
                         (Sh Ch Madison Wild Indigo JW x Ir Ch Gwenadillo Christmas Wish JW)
BITCH CC:         STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM - Miss S. Stevenson
                         (Pajanbeck Prince of Thieves x Steelriver Summer Winds)
RES BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)

 

 

DRIFFIELD CHAMPIONSHIP SHOW
Friday 21st September 2012
Judge: Mr. Gordon Haran

 BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA



DOG CC:            Su (U) CH CACI'S SORRY I'M TAKEN - Ms C Ostman
                           (Nor Ch Su (U) Ch Caci's Black Shadow x Caci's The Robbers Daughter)
RES DOG CC:    SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)  
BITCH CC:          SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC:  SH CH GLENDARUEL GOING MY WAY JW - Mrs E. A. Danabie
                           (Pajanbeck Forever Young x Sh Ch Steelriver Desert Wind from Linfernidh)
BEST PUPPY:    ONYXRO MENSA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                          (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

 

 

 

DARLINGTON CH SHOW
Sunday 16th September 2012
Judge: Mrs V. Foss


BEST OF BREED
SH CH BALLYRIVER BLAKE


BEST PUPPY IN BREED AND GUNDOG PUPPY GROUP 2
ONYXRO ELECTRA

 

 DOG CC:          SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)     
RES DOG CC:   BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                         (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC:         DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW - Miss B. Johnson
                          (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW)
RES BITCH CC : GEMSWIN LILY THE PINK JW - Miss C. Wells
                          (Rainesgift Huckleyberry Finn To Lizzlog JW x Candidcasa
                          Scarlet O'Hara at Gemswin)

BEST PUPPY:    ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                          (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BEST VETERAN:BRAIDWYNN BASILEIA OF ORKHATOS  -Mrs M. A. Reid
                          (Gayplume Dream-Maker x Braidwynn Blue Bayou)

 

 

RICHMOND 2012
Sunday 9th September 2012
Judge: Mr. J. H. Richardson

 BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
SIMON SAYS RULE BRITANIA

BEST VETERAN
STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM

DOG CC:            CONTAR SHADE OF DUSK WITH RIVERGLIDE -
                           Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)      
RES DOG CC:   
SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)  
BITCH CC:          SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC:  ONYXRO ELARA JW - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                          (Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST VETERAN: STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM - Miss S. Stevenson
                           (Pajanbeck Prince of Thieves x Steelriver Summer Winds)
BEST PUPPY:     SIMON SAYS RULE BRITANIA - Mrs J. Vassbotn
                           (Tygwyn Tawny Porthos x Almanza Bag Lady (Imp Nor)

To see the full results please visit: www.highampress.co.uk

 

 

CITY OF BIRMINGHAM 2012
Sunday 2nd September 2012
Breed Judge: Dr. Ronald W. James
Gundog Group Judge: Mrs Penny Williams

BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP
TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL

BEST PUPPY IN BREED
COVELLYN'S ARCTIC LOON OF SEAHEART

DOG CC:           TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - Ms. Stephenson
                         (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC:   SH CH WITHYBED BLUE JEANS
- Mrs A. R. Kilminster
                         (The Sorcerer's Apprentice from Jaeva x Ch Withybed Miss Montana)
BITCH CC:         SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: SH CH BENVELLYN CAPE GRACE JW - Mr and Mrs B. Jones
                          (Colona Strathmore Of Daicheil x Benvellyn Cape Grace JW)
BEST PUPPY:   COVELLYN'S ARTIC LOON OF SEAHEART - Miss G. Smitherman,
                         Ms L. Walker & Dr. L. Roberts (Luxch, Luxjch, Schw.jchampion Kvicksans Life
                         is Life  x Ch Luxch + Ch, C.i.e Dt Chavdh, DT Jug Chvdh Black Amandas
                         Event of the Year)



To see the full results please visit: www.highampress.co.uk

 


SCOTTISH KENNEL CLUB
Saturday 25th August 2012
Judge Mr. Reg Bunting

BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA

 

DOG CC:          BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                        (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES DOG CC:  BONFILIAJOY ARIEL VIA STREGAYA JW - Mrs S. G. Coote
                        (Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackaurams Lillibet) )  
BITCH CC:        ONYXRO ELARA JW - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
RES BITCH CC: STEELRIVER HEATWAVE JW - Miss S. Stevenson
                         (Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)                          
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

 

For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk


 

 

WELSH KENNEL CLUB 2012
Sunday 19th August 2012
Judge: Mr. Stephen Hollings

BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA

 

DOG CC:          TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - Ms. Stephenson
                        (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC:  SH CH WITHYBED BLUE JEANS
- Mrs A. R. Kilminster
                         (The Sorcerer's Apprentice from Jaeva x Ch Withybed Miss Montana)
BITCH CC:        SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                        (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW - Miss B. Johnson
                         (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)  


 

 

BOURNEMOUTH CHAMPIONSHIP SHOW 2012
Saturday 11th August 2012
Judge: Mr. Brian Izzard (Bryshot)


BEST OF BREED
RAINESGIFT CLEMENCE

BEST PUPPY IN BREED
DYMEXE MORNING STORM OF LARKSDOWN

BEST VETEREN IN BREED
LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH

 

DOG CC:            WOODAVENS WATER ARCHER JW  - Miss D. Warrington
                          (Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC:    STEELRIVER BLAZIN HOT AT BLACKTOFT JW - Mrs H. Fox
                           (Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)
BITCH CC:          RAINESGIFT CLEMENCE -Mrs. H. Tomlinson
                          (Ch. Rainesgift Seymour x Hempth's  Linnet for Rainesgift (Imp Nor)) 
RES BITCH CC:  RAINESGIFT THE DAWN CHORUS - Mrs. G. Jones
                           (Ch Rainesgift Seymour x Sh Ch Here Comes The Rain)
BEST PUPPY:     DYMEXE MORNING STORM OF LARKSDOWN
                          
(Shiredale Phoenix Nights at Lussac x Dymexe Total Eclipse)
BEST VETERAN: LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH - Mr & Mrs I. Bott
                           (Sh Ch Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart x Spera Vivace Tosca at Levelmoor)

              


 

 

 

UNITED RETRIEVER CLUB CHAMPIONSHIP SHOW 2012
Wednesday 8th August 2012
Dog Judge: Mrs S. Bunting; Bitch Judge: Mr. A. Ryder
Best in Show & Best Puppy Judge: Mrs P. Hollings

BEST OF BREED AND BEST IN SHOW
SH CH BALLYRIVER BLAKE

BEST PUPPY IN BREED AND IN SHOW
ONYXRO ELECTRA

DOG CC:          SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                        (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)     
RES DOG CC:  BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                        (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC:        BRANCHALWOOD LIA FAIL JW -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                         (Benvellyn Cape Columbard of Daicheil x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)  

 For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk

 

 

PAIGNTON CHAMPIONSHIP SHOW
SUNDAY 5TH AUGUST 2012
JUDGE: MR. C. MacKAY

BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
GUNDOG GROUP 2


BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO NAIAD FOR DRAKETOR

 

DOG CC:          TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - Ms. Stephenson
                        (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC:  CONTAR SHADE OF DUSK WITH RIVERGLIDE - Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)
BITCH CC:        SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC:BYEWAYS FAIR AND SQUARE AT HOTOTO - Miss C. Chambers
                         (Byeways Murphy Himself x Fordingham Little Owl at Byeways)
BEST PUPPY:   ONYXRO NAIAD FOR DRAKETOR - Mr F and Mrs L. Cooves 
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

To see the full results please visit: www.highampress.co.uk

 

NATIONAL GUNDOG ASSOCIATION
SATURDAY 4TH AUGUST 2012
JUDGE: MRS H. C. MURRAY (GAYPLUME)


BEST OF BREED
RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA

 

DOG CC:          RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG - Miss H. S. Walker
                        (Ch. Rainesgift Seymour x Hempth's  Linnet for Rainesgift (Imp Nor)) 
RES DOG CC:  BONFILIAJOY ARIEL VIA STREGAYA JW - Mrs S. G. Coote
                        (Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackaurams Lillibet) )     
BITCH CC: 
       SE U9U0CH DON'S LINEN SILK (ATC AP00534SWE) - Mrs & Mrs Brostam
                         Berglund, Rosio) 
                         (Gayplume Flamboyant at Suchanoich x Don's Siden Sammet)  )                 
RES BITCH CC: STEELRIVER HEATWAVE JW - Miss S. Stevenson
                         (Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)                          
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

 

For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk



 

LEEDS CHAMPIONSHIP SHOW 2012
SATURDAY 28TH JULY 2012
JUDGE: MR KEITH YOUNG

BEST OF BREED
SH CH BALLYRIVER BLAKE

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA

 DOG CC:          SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)     
RES DOG CC:   SH CH WOODAVENS CRACKERJACK JW -  Mr R. Allen  &  Mrs J. H. Moors  
                        
(Madison Wild Indigo JW x Delaneige Whispering Wind Through Woodavens)     
BITCH CC:         DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW -
Miss B. Johnson
                         (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
RES BITCH CC: CASSIOPI FANCY THAT Sh CM - Miss C Head &  Mr S & Mrs J.  Morrissey
                         (Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

To see the full results please visit: www.highampress.co.uk

 

EAST OF ENGLAND AGRICULTURAL SOCIETY
CHAMPIONSHIP DOG SHOW
SATURDAY 7TH JULY 2012
JUDGE: MRS PAM BLAY

BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP 4
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
BOCHILBARLEY DARK MOON OVER CLANDRIFT

 

DOG CC:           SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)     
RES DOG CC:   BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                         (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC:        SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)      
RES BITCH CC: ONYXRO ELARA JW - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST PUPPY:   BOCHILBARLEY DARK MOON OVER CLANDRIFT - Mrs V. Bowen
                        
(Downstream Prime Suspect (AI) x Bochilbarley Bethlehem)

 

For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk

 

WINDSOR CHAMPIONSHIP DOG SHOW
FRIDAY 29TH JUNE 2012
JUDGE: MR. R. A. MILLBANK (LARKSDOWN)

BEST OF BREED
DOWNSTREAM PAPERCHASE

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA

DOG CC:          TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - Ms. Stephenson
                        (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)                             
RES DOG CC:  SH CH CALZEAT CAUSA COMMOTION AT FLATCHARM(Imp) -
                       
Miss K. L. Holland
BITCH CC:        DOWNSTREAM PAPERCHASE - Mrs D. Jones
                        (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )             
RES BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW - Miss B. Johnson
                         (Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) ) 
BEST PUPPY:   ONYXRO MENSA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

To see the full results please visit: www.highampress.co.uk

 

 


 

BLACKPOOL CHAMPIONSHIP SHOW


Due to be held on Saturday 23rd June 2012 was cancelled because of bad weather conditions

 

 

BORDER UNION AGRICULTURAL SOCIETY
SUNDAY 17TH JUNE 2012
JUDGE: MR. ROB ASHCROFT 

BEST OF BREED
STEELRIVER HEATWAVE JW

BEST PUPPY
ONYXRO ELECTRA

 

DOG CC:           CONTAR SHADE OF DUSK WITH RIVERGLIDE - Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)      
RES DOG CC:   
SH CH BALLYRIVER BLAKE - Ms. K. Anderson  
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)                      
BITCH CC:         STEELRIVER HEATWAVE JW - Miss S. Stevenson
                          (Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)            
RES BITCH CC:  SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                          (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)                     
BEST PUPPY:    ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                          (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk 

THREE COUNTIES AGRICULTURAL SOCIETY
FRIDAY 8TH JUNE 2012
JUDGE: MISS SUE PINGREE

BEST OF BREED
CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP)


BEST PUPPY
ONYXRO MENSA
AND GUNDOG PUPPY GROUP ONE 
 

DOG CC:           SH CH WOODAVENS CRACKERJACK JW -  Mr R. Allen  &  Mrs J. H. Moors  
                         
(Madison Wild Indigo JW x Delaneige Whispering Wind Through Woodavens)      
RES DOG CC:    TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL -
 Ms. Stephenson
                          (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
BITCH CC:          CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP)  - Miss K. Holland &
                          Miss A. Webster   
                          (Toffeedreams Micmac Pow -Pow x Huntermoon Female Intuition)            
RES BITCH CC: SH CH CASTLEROCK MAGIC MOMENT JW -  Mrs. D. Brooks
                          (The Sorcerer's Apprentice From Jaeva x Gayplume Classic Design At Castlerock)
BEST PUPPY:    ONYXRO MENSA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                          (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

For a full set of results please follow this link:    http://www.highampress.co.uk/3counties/retflat.asp?show=Three Counties 2012&ttl=Three Counties 2012 - Retriever (Flat Coated)

 

SOUTHERN COUNTIES CHAMPIONSHIP
FRIDAY 1ST JUNE 2012
JUDGE: PAMELA STANLEY (HALLBENT)

BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER

BEST PUPPY
ONYXRO ELECTRA

 

DOG CC:           BRANCHALWOOD DAER WATER -  Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
                         (Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW) 
RES DOG CC:   LLANTRUSSA EARL OF WARWICK AT LINEOVER  - Mr and Mrs L. B. Nicholls
                         (Varingo Earl of Surrey At Lineover x Tarpilens Catched By Cariena's (Imp Swe)
BITCH CC:        SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD - Mrs Y. Rudin
                         (Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA -  Mr M & Mrs M & Miss C Mangham
                         (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)

 

 

BATH CHAMPIONSHIP SHOW
SATURDAY 26TH 2012 
JUDGE: MRS LYN STRUDWICK

BEST OF BREED
CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA



 DOG CC:            WOODAVENS WATER ARCHER JW  - Miss D. Warrington
                           (Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC:     TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL - Ms. Stephenson
                           (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
BITCH CC:           CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD - Mrs Y. Rudin
                           (Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
RES BITCH CC:   ONYXRO ELARA JW - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                           (Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST PUPPY:     ONYXRO MENSA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                           (Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BEST VETERAN: SHIREDALE MAGIC FLUTE FOR PENNYFELLS JW - Mr and Mrs M. Stucke
                           (Yonsaff Rambler for Cleovine x Shiredale Vanity Fair)

 

SCOTTISH KENNEL CLUB
FRIDAY 18TH MAY 2012
JUDGE: MRS BRENDA HUTCHISON

BEST OF BREED
CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND

BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA



DOG CC:           CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND - Mrs S. M. Henesey
                         (Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM  x Blackshyne Summer Melody at Clandrift
                         JW ShCM)
RES DOG CC:   SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE -  Mrs A. Youens
                         (Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel)
BITCH CC:         CAPELDEWI NEVER ON SUNDAY - Mrs S. M. Candler
                         (SH CH/SWED/NOR CH Almanza I Hate Mondays x Irish Molly of Capeldewi)
RES BITCH CC: BEANIT MONEYPENNY OF RONEVORG -  Mrs J. Campbell
                         (Ch Riversflight Waveney x Rainesgift Serendipity at Beanit)
BEST PUPPY:   ONYXRO ELECTRA - Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
                         (Almanza Sound of a Bagpipe x Onyxro Capella)

 

 

BIRMINGHAM NATIONAL DOG SHOW
THURSDAY 10TH MAY 2012
JUDGE: MR DAVID HUTCHISON

BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
ROSSLAKE RELIVE THE DREAM 


DOG CC:           CANDIDCASA AIKENDRUM TAF - Ms C A Young
                         (Almanza Sound of Bagpipes Imp Swe x Candidacasa Scarlet Fever)
RES DOG CC:   TYGWYN TAWNY PORTHOS - Mrs L. Mastroianni
                         (Taranbeck Last Fusilier x Tygwyn April Surprise)
BITCH CC:         SH CH FELDKIRK FASHION  - K. Anderson
                         (Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: LIZZLOG KISS AND TELL -  Mrs L. Walker
                         (Sh Ch Calzeat Causa Commotion At Flatcharm Imp x Ch Calswish Rosebud 
                         For Lizzlog)
BEST PUPPY:   ROSSLAKE RELIVE THE DREAM - Mesdames K, L, S, & J Vincent & Farrant)
                         (Broomsward Hugo Boss By Gemswin x Gemswin Rainbow Of Love 
                         At Rosslake)



 

 

WEST OF ENGLAND LADIE'S KENNEL SOCIETY
SUNDAY 29TH APRIL 2012
JUDGE: MRS JUDY SHOWELL

BEST OF BREED
GOLDINGALE WINTER ROSE

BEST PUPPY IN BREED
CASTLEROCK MARKSMAN AVEC JULESVILLE


DOG CC:            WOODAVENS WATER ARCHER JW  - Miss D. Warrington
                          (Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC:    LOVEBRY HARVEST TIME - Mr G R Perrin
                          (Polgara Rising Star x Lathkill Noteable Nocturn of Lovebry)
BITCH CC:         GOLDINGALE WINTER ROSE  - Mr J and Mrs M Pendleton
                          (Yonsaff Rambler For Cleovine JW x Delaneige Winter Mist Over Goldingale)
RES BITCH CC:  SH CH BENVELLYN CAPE GRACE JW  - Mr and Mrs B. Jones|
                          (Colona Strathmore Of Daicheil x Benvellyn Cape Grace JW)
BEST PUPPY:    CASTLEROCK MARKSMAN AVEC JULESVILLE - Mr and Mrs Blythin
                          (Castlerock Hold The Dream x Castlerock Stormy Song)

 

 

 

Manchester Championship Show 2012 - Sunday 22nd January 2012
Judge: Jenny Miller

BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION

BEST PUPPY IN BREED
LIZZLOG KISS ME QUICK

Dog CC: Mrs L. Strudwick's Branchalwood Balmenach For Burpham JW Sh Cm
Res. Dog CC:
Mr. Allen and Mrs H. Moors Sh Ch Woodavens Crackerjack JW
Bitch CC:
Ms. K. Andersons' Sh Ch Feldkirk Fashion
Res. Bitch CC:
Miss K. Holland and Miss A. Webster's Calzeat Cwite A Catch At Flatcharm (Imp)
Best Puppy:
Miss H. Walker's Lizzlog Kiss Me Quick
Best Veteran:
Mrs A. Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans 

Boston & District Canine Society Championship Show  - Friday 6th January 2012
Judge Mrs Vivien Stucke

BEST OF BREED
RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG JW

BEST PUPPY IN BREED
LIZZLOG KISS AND TELL

Dog CC: Miss H. Walker's Rainesgift Huckleberry Finn to Lizzlog JW
Res. Dog CC:
Mr and Mrs Ross's Islstrom Quillan JW
Bitch CC:
Mr and Mrs Jones' Sh Ch Benvellyn Cape Grace JW
Res. Bitch CC:
Mrs Y. Rudin's Cassiopi Free Time With Suford
Best Puppy:
Mrs. L. Waker's Lizzlog Kiss And Tell

 

 

You are here: Home Shows Show Results Archive Show Results 2012 Championship Show Results 2012