Championship Show Results 2009

LKA  - Saturday, 12th December, 2009

Judge: Mr J Thirwell

 

Dog CC: Hennesey's Ch and Ir Ch Clandrift Dark Legend

Res Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Command

Bitch CC: Walker and Roberts' Condar Celtic Myth of Gloi ShCM

Res Bitch CC: Holland and Webster's Calzeat Cwite a Catch at Flatcharm

Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg

BEST OF BREED and GROUP THREE: Ch and Ir Ch Clandrift Dark Legend

 

 

 

Gundog Breeds Assocn of Scotland - Saturday, 14th November, 2009

Judge: Mrs J Saville

 

*BEST IN SHOW*

Sh Ch Withybed Blue Jeans

 

Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans

Res Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Bitch CC: Tomlinson's Rainesgift Clemence

Res Bitch CC: Tomlinson's Rainesgift Fleur de Luna

Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg

Best Veteran and Veteran Group Four: Chipperfield and Higginbotham's Sh Ch Vbos the Tycoon JW

 

NEFRA  - Sunday, 1st November, 2009

Dogs: Mr G Lambert    Bitches: Mr R Allen    

 

*BEST IN SHOW*

Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Fox and Drewery's Blacktoft Ever Blazin

Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child

Res Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW

Best Puppy: Ashcroft and Long's Beanit Luka to Keepersway

Best Veteran: Forster's Wizardwood Song of the Glens

 

The full set of results can be found on the NEFRA website

 

Midland Counties  - Sunday, 25th October, 2009

Judge; Mrs Z Thorn-Andrews

 

Dog CC:  Vassbotn's INT/FIN/NU/SH/Sh Ch/Ir Ch Almanza Your Wish is My Command

Res Dog CC: Young's Ballyriver MacKenzie

Bitch CC: Heslop's Lakesmere Summer Breeze

Res Bitch CC: Buckley's Branchlwood Aylanfara of Buckleyhill ShCM

Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg

BEST OF BREED and GROUP THREE: INT/FIN/NU/SU/Sh Ch/Ir Ch Almanza Your Wish is My Command

 

Gundog Society of Wales - Wednesday, 14th October, 2009

Judge: Dr R Barbour

 

*BEST IN BREED, GROUP ONE AND BEST IN SHOW *

Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans

Bitch CC: Walker and Roberts' Contar Celtic Myth of Gloi ShCM

Res Bitch CC: Johnson's Downstream Destiny's Child

Best Puppy: Brooks' Culmquill Makin' Whoopee

 

South Wales - Thursday, 8th October, 2009

Judge: Mrs V Foss

 

Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans

Res Dog CC: Holmes' Candidacasa Rollacoaster

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child

Best Puppy: Kilminster's Toffee Dreams Whyred by Withybed

Best Breeder and BREEDER GROUP THREE: Mr Salt 

BEST OF BREED and GROUP THREE: Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

 

Driffield  - Friday, 3rd October, 2009

Judge: Mrs P Hollings

 

Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Command

Res Dog CC: Young's Ballyriver Mackenzie

Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW

Res Bitch CC: Walker and Roberts' Contar Celtic Myth of Gloi ShCM

Best Puppy: Ashcrfot and Long's Beanit Luka to Keepersway

BEST OF BREED: Multi Ch Almanza Your Wish is My Command

 

Belfast  - Saturday, 26th September, 2009

Judge: Mrs A Moss

 

Dog CC: Holmes' Candidacasa Rollacoaster

Res Dog CC: Lane's Kulawand Love to Remember

Bitch CC: Bowen's Blackshyne Summer Melody at Clandrift ShCM JW

Res Bitch CC: McCullough's Fordingham Society Girl

Best Puppy: Johnston's Ballyriver Blake TAF

BET OF BREED: Candidacasa Rollacoaster

 

 

Darlington - Sunday, 20th September, 2009

Judge: Mrs F Somerfield

 

Dog CC: Winton's Braidwynn Bonnington JW

Res Dog CC: Lane's Kulawand Love to Remember

Bitch CC: Walker and Roberts' Contar Celtic Myth of Gloi ShCM

Res Bitch CC: Ball's Champunzie Touchy Feely

Best Puppy: Lane's Kulawand in No-One's Shadow

Best Veteran and Group Four (Veteran): Smitherman's Sh Ch Benvellyn Nephrite Jade

BEST OF BREED: Braidwynn Bonnington JW

 

Richmond  - Sunday, 13th Septembr, 2009

Judge: Mr D Bellamy

 

Dog CC: Tomlinson' and Keight's Rainesgift Seymour

Res Dog CC: Cousins' Brightmoor River Dancer

Bitch CC: Edwards' Levelmoor Laurentianna

Res Bitch CC: Candler's Capeldewi Never on a Sunday

Best Puppy: Plumtree's Matlaras Mister Micawber

BEST OF BREED: Rainesgift Seymour

 

City of Birmingham - Sunday, 6th September, 2009

Judge: Mrs A Brook

 

Dog CC: Hall and Twigger's Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange

Res Dog CC: Showell's Heathlymn Tirran of Cleovine

Bitch CC: Saxton's Benaaron Gift from Atlantis

Res Bitch CC: Mangham's Onyxro from Capella

Best Puppy: Oxford's Taranbeck Sorrel Timeless

BEST OF BREED: Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange

 

Scottish Kennel Club - Sunday, 30th August, 2009

Judge: Mrs Y Jaussi

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Warrington's Woodavens Water Soldier JW

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Mangham's Onyxro Capella

Best Puppy: Oxford's Tarenbeck Sorrel Timeless

BEST OF BREED and GROUP ONE: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Welsh Kennel Club  - Sunday, 23rd August, 2009

Judge: Mr M Hughes

 

Dog CC: Stephenson's Torrweaving Best Mate of Falahall 

Res Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans

Bitch CC: Murray's Gayplume Smarty Pants JW ShCM

Res Bitch CC: Stevenson's Steelriver Sunny Spell

Best Puppy: Lane's Kulawand in No-One's Shadow

Best Breeder: Mrs Caprice

BEST OF BREED: Torrweaving Best Mate of Falahall

 

URC - 12th August, 2009

Judges: Dogs: Mr J Irvine  Bitches: Mr R Lane

 

BEST IN SHOW

Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

 

Dog CC: Warrington's Woodavens Water Soldier

Res Dog CC: Henesey's Ch/Ir Ch Clandrift Dark Legend

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Stevenson's Steelriver Sunny Spell

Best Puppy and Res Best Puppy in Show: Ashcroft and Long's Beanit Luka to Keepersway

BEST OF BREED: Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

 

Bournemouth - 8th August 2009

Judge: Mr R Bunting

 

Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Command

Res Dog CC: Holmes' Candidacasa Rollacoaster

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW

Best Puppy: Coote's Bonfiliajoy Ariel via Stregaya

BEST OF BREED: Multi Ch Almanza Your Wish is My Command

 

Paignton  - 4th August, 2009

Judge: Mrs J Miller

 

BEST OF BREED, GROUP ONE and RESERVE BEST IN SHOW

 Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Holmes' Candidacasa Rollacoaster

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Johnson's Downstream Poetic Licence

 

NGA - Saturday, 1st August, 2009

Judges:  Dogs - Mr T Pennington  Bitches - Mr P Iverson

 

BEST OF BREED AND BEST IN SHOW

Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Ashcroft and Long's Levelmoor Bowermans Nose to Keeperway

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Buckley's Branchalwood Aylanfara of Buckleyhill Sh CM

Best Veteran: Youens' Ch Taranbeck Phynns Lad at Riverglide

Best Puppy: Lane's Kulawand in No-One's Shadow

 

Leeds - Saturday, 25th July, 2009

Judge: Miss C Holmes

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Tomlinson and Keight's Rainesgift Seymour

Btich CC: Bertram's Blackshyne Summer Breeze JW Sh CM

Res Bitch CC: Candler's Capeldewi Never on a Sunday

Best Puppy: Lane's Kulawand in No-One's Shadow

BEST OF BREED and GROUP TWO: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

East of England - Saturday, 11th July

Judge: Mrs V Stucke

 

BEST OF BREED, GROUP ONE and BEST IN SHOW

 Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Warrington's Woodavens Water Soldier JW

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW

Best Puppy: Plumtree's Matlaras Mister Macawber

 

Windsor - Thursday, 2nd July

Judge:  Mr R Sillence

 

Dog CC: Youens' Sh Ch Perrymel Spring Storm at Riverglide

Res Dog CC: Lane' Kulawand Love to Remember

Bitch CC: Hutchison's Waverton Floradora

Res Bitch CC: Murray's Gayplume Smarty Pants JW Sh CM

Best Puppy: Oxford's Taranbeck Sorrel Timeless

BEST OF BREED: Sh Ch Perrymel Spring Storm at Riverglide

 

Blackpool - Saturday, 27th June, 2009

Judge: Mrs H Wilson

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Stibbe-Willis' Madison Wild Indigo JW

Bitch CC: Brooks' Castlerock Magic Moment JW

Res Bitch CC: Steenson Steelriver Sunny Spell

Best Puppy: Collins' Steeplehouse Gift of Thyme

Best Veteran: Youens' Ch Taranbeck Phynn's Lad at Riverglide

Best Beeder and 3rd in GUNDOG BREEDER GROUP: Mrs Dorothy Brooks (Castlerock)

BEST OF BREED and RESERVE IN GUNDOG GROUP: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Border Union - Saturday, 20th June, 2009

Judge:  Mr J Richardson

 

Dog CC:  Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Stibbe-Willis' Madison Wild Indigo JW

Bitch CC: Danabie's Glendaural Going My Way

Res Bitch CC: Stevenson's Steelriver Sunny Spell

Best Puppy: Taylor's Carsebreck Alulua

BEST OF BREED: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Three Counties - Thursday, 18th June, 2009

Judge:  Mrs S Oxford

 

Dog CC:  Holmes' Candidacasa Rollacoaster

Res Dog CC: Morgan's Wolfhill Aramis

Bitch CC: Murray's Gayplume Smarty Pants JW ShCM

Res Bitch CC: Bertram's Blackshyne Summer Breeze JW ShCM

Best Puppy: Lane's Kulawand In No-One's Shadow

BEST OF BREED: Candidacasa Rollacoaster

 

Southern Counties -  Friday, 5th June, 2009

Judge:  Mr R Ross

 

Dog CC: Tomlinson and Keight's Rainesgift Seymour

Res Dog CC: Hall's Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange

Bitch CC: Stibbe-Willis' Braemist Brenna by Madison JW

Res Bitch CC: Rudin's Cassiopi Free Time with Suford

Best Puppy: Saxton's Benaaron Remember Me

Best Breeder: Tomlinson and Keight

BEST OF BREED: Rainesgift Seymour

 

Bath Canine Society

Saturday, 23rd May, 2009

Judge: Miss B Johnson

 

Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans

Res Dog CC: Jones' Braemist Ocean Kestrel

Bitch CC: Bird's Shiredale Water Music JW

Res Bitch CC: Mangham's Onyxro Capella

Best Puppy: Saxton's Benaaron Remember Me

Best Veteran: Showell's Heathlymn Tirran of Cleovine

BEST OF BREED: Shiredale Water Music JW

 

Scottish Kennel Club

Saturday, 16th May, 2009

Judge: Mrs P Blay

 

Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Chipperfield and Higginbotham's Sh Ch Vbos the Tycoon JW SHCM

Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW

Res Bitch CC: Bertram's Blackshyne Summer Breeze JW SHCM

Best Puppy: McDonald's Steelriver Come Dancing of Skyloch

BEST OF BREED: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

National Dog Show - Birmingham

Friday, 8th May, 2009

Judge: Mrs Mary Tanner

 

Dog CC: Henesey's Ir Ch Clandrift Dark Legend JW

Res Dog CC: Lane's Kulawand Love to Remember

Bitch CC: Danabie's Glendaruel Going My Way JW

Res Bitch CC: Goodman's Beanit Molly Malone JW

Best Puppy: Collins' Steeplehouse Gift of Thyme

BEST OF BREED: Glendaruel Going My Way JW

 

WELKS

Sunday, 26th April, 2009

Judge: Mr Bill Bunce

 

Dog CC:  Vassbotn's INT/FINU/NU/SU Ch Almanza Your Wish is My Command

Res Dog CC:  Bryant's Sh Ch Telmoss Tressel

Bitch CC:  Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW

Res Bitch CC:  Bertram's Blackshyne Summer Breeze JW  SHCM

Best Puppy: Saxton's Benaaron Remember Me

BEST OF BREED: INT/FINU/NU/SU Ch Almanza Your Wish is My Command

 

Flatcoated Retriever Club of Scotland

Saturday, 18th April, 2009

Dogs: Mrs J Showell, Bitches: Miss S Whittaker, BIS: Mrs H Winton

 

*BEST IN SHOW:  Woodavens Water Soldier JW*

 

Dog CC:  Warrington's Woodavens Water Soldier JW

Res Dog CC:  Plumtree's Reagarth Waheed of Matlaras

Bitch CC:  Price's Almanza Crack the Bubblng IMP

Res Bitch CC:  Candler's Capeldewi Never on a Sunday

Best Puppy:  Holland and Hobson's Kulawandin Seventh Heaven at Fleetcharm

 

The full set of results are can be found under the Flatcoated Retriever Club of Scotland's website

 

Manchester Dog Show Society

Sunday, 18th January, 2009

Judge: Mrs Joyce Ryder 

 

Dog CC:  Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian

Res Dog CC: Ross' Islstrom Quillan JW

Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart

Res Bitch CC: Brooks' Castlerock Ultimate Choice

Best Puppy: Calverley's Gwenadillo Seek a Wish

Best Veteran: Smitherman's Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart

BEST OF BREED: Sh Ch Vbos the Kentuckian

 

Best Breeder and 2nd in Gundog Breeder Group : Mrs D Brooks (Castlerock)

 

Boston and District Canine Society

Friday, 9th January, 2009

Judge:  Mick Howes

 

Dog CC: Smitherman's Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart

Res Dog CC: Youens' Sh Ch Perrymel Spring Storm at Riverglide

Bitch CC: Bertram's Blackshyne Summer Breeze JW ShCM

Res Bitch CC: Gray's Dalbyglenn Elysian Fields at Wainhawke

Best Puppy and Group Four: Young's Ballyriver MacKenzie

BEST OF BREED: Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart

You are here: Home Shows Show Results Archive Show Results 2009 Championship Show Results 2009