LKA 07

Judge: Mr R Allen

 



Dog CC :  WINTON Mrs H K Sh Ch Braidwynn Bonnington JW
Res Dog CC :  YOUENS Mrs A Perrymel Spring Storm At Riverglide
Bitch CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Sh Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC : JONES Mr & Mrs B Benvellyn Cape Reed Warbler JW
Best Puppy :  WINTON Mrs H K Gwenadillo Final Fling At Braidwynn

BEST OF BREED :  WINTON Mrs H K Sh Ch Braidwynn Bonnington JW

Gundog Breeds Ass of Scotland

Venue: Highland Hall, Ingliston, Nr Edinburgh
Date: 10th November 2007

Judge(s) Mrs Freda Marshall

DCCSH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE)
RDCCSH CH VBOS THE TYCOON JW ShCM (MR S & MISS H CHIPPERFIELD & HIGGINBOTHAM)
BCCSHCH LEVELMOOR LANOSA OF SEAHEART (MISS, MR P & THE LATE MRS SMITHERMAN)
RBCCCONTAR CELTIC MYTH OF GLOI (MS E J & DR L WALKER & ROBERTS)
BOBSH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE)
BPWOODAVENS CRACKERJACK (MRS J H & MR R MOORS & ALLEN)
 

Midland Counties Show 07

Venue: The New Bingley Hall, County Showground, Stafford
Date: 25th - 28th October 2007

Judge(s) Mrs S Oxford

DCCSH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE)
RDCCRAINESGIFT HUCKLEBERY FINN TO LIZZLOG (MISS H S WALKER)
BCCSH CH ISLSTROM FARRANTA (MR R & MRS S M ROSS)
RBCCCASTLEROCK MAGIC MOMENT JW (MRS D BROOKS)
BOBSH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE)
BPGLOI DUBH ANDRASTA (MS E J & DR L WALKER & ROBERTS)

Gundog Society Of Wales 07

Venue: Three Counties Showground, Malvern, Worcs WR13 6NW
Date: 17th October 2007

Judge(s) Mrs Carole Coode

DCCBRANCHALWOOD AYLANMHOR FOR BURPHAM JW SHCM (MRS L M STRUDWICK)
RDCCEMACOTE BLACK MAGIC JW (MRS L S PARRY)
BCCCH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON)
RBCCIRISH MOLLY OF CAPELDEWI (IMP) (S CANDLER)
BOBBRANCHALWOOD AYLANMHOR FOR BURPHAM JW SHCM (MRS L M STRUDWICK)
BPBUCKLEYHILL STARCHASER (MR I M & MRS H J BUCKLEY)

Flat Coated Retriever Society Open Show Oct 07

Judges: Miss N. Colson ( dogs) Mr R. Ross ( Bitches)

Best In Show & Best Liver  in Show Warrens Belsud Brown Ace

Best Bitch & Best Opposite Sex  Jones Madison Rose Orchid For Braemist

Reserve Best Dog  & Reserve Best In Show Warringtons Woodhavens Water Soldier JW

Reserve Best Bitch Jones Rainesgift The Dawn Chorus

Best Puppy in Show Stibbe Willis Braemist Brenna by Madison

Best Veteran in Show Showells Cleovine Double Silk

Obedience Winners :

Beginners & Novice Rogers Boldgold Balach

Junior Handling winners : Melissa & Perry Osbourne Brown

Brace Winner: Romeo Diestes

Belfast 07

Venue: The kings Hall Complex, Balmoral, Belfast, BT9 6GW
Date: 29th - 30th September 2007

Judge(s) Mrs Mary Ward

DCCEMACOTE BLACK MAGIC JW (MRS L S PARRY)
RDCCSH CH BRANCHALWOOD STRATHYBAY JW (MRS M & MR J L DALZIEL-SCOTT & SCOTT)
BCCCH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON)
RBCCFORDINGHAM CHORUS GIRL OF KISSOCK (MISS M LEACH)
BOBCH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON) & Group 3!
BPKISSOCK WIT N WISDOM (MISS M LEACH)

Driffield 07

Judge: Mrs Elizabeth Anne Danabie

 



Dog CC : HARRISON Mr E Madison Reedmace
Res Dog CC :  IRVINE Mr J M Sh Ch Vbos the Kentuckian
Bitch CC : SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC :  DAVIES Mr W L & Mrs C A Colona Strathblane
Best Puppy :  LEACH Miss M Kissock Wit n Wisdom
Best Veteran :
BEST OF BREED : SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Levelmoor Lanosa of Seaheart

Darlington 07

Judge: Mr Colin MacKay

 



Dog CC :  IRVINE Mr J M Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC :  WRIGHT Mrs D M Lakemere Moonlight Shadow JW
Bitch CC : JOHNSON Miss B Ch Downstream Destiny's Child JW
Res Bitch CC : SMITHERMAN, Miss G & SMITHERMAN Mr P & Mrs M Levelmoor Lanosa Of Seaheart
Best Puppy :  WINTON Mrs H K Gwenadillo Final Fling At Braidwynn
Best Veteran :  GEOGHEGAN Mrs E C Eskmill Ovation for Fenfleet JW Sh.CM
BEST OF BREED & Group 2 :  IRVINE Mr J M Sh Ch Vbos the Kentuckian

Richmond Ch Show 2007

Judge: Mrs Pauline Cole (Kysheemy)

 



Dog CC :  RUDKIN Mrs J K & J M Branchalwood Lugarwater At Kenjo
Res Dog CC :  KILMINSTER Mrs A R Withybed Drummer JW
Bitch CC :  BIRD Mrs J A Shiredale Water Music JW
Res Bitch CC :  FORSTER Mr & Mrs P E Wizardwood Tawny Tyne
Best Puppy : STIBBE-WILLIS Mrs V Braemist Brenna By Madison

BEST OF BREED : BIRD Mrs J A Shiredale Water Music JW

Birmingham National 07

Judge: Mr Dan Ericsson

 



Dog CC :  HUTCHISON, B, HOLMES, C & PATMORE, D Mesdames Covenstead Ambassador (Imp)
Res Dog CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss & The Late Mrs M Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart
Bitch CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC :  DANABIE Mrs E A Sh Ch Steelriver Desert Wind From Linfernidh
Best Puppy :  WINTON Mrs H K Gwenadillo Final Fling At Braidwynn

BEST OF BREED : HUTCHISON, B, HOLMES, C & PATMORE, D Mesdames Covenstead Ambassador (Imp)

You are here: Home Shows Show Results Archive Show Results 2007