CLA Euro Challenge

Image
Gowran Indigo Extra

Rob Willatts' Gowran Indigo Extra ran in the winning Great Britain team competing in the CLA Euro Challenge 2010 and was also the Top 'Other Breed' overall.  Teams were made up of one Labrador, one Golden and one other breed.

Open Show June 2010

open show winners
Open Show Winners

Best Puppy: Gale's Willowswind Whispering Elm, Res BIS and Best Veteran: Johnson's CH Lhaxy's Yatzy at Exclyst, BIS: Hall's Blacktoft I'm No Angel For Ghilgrange, Best Liver in Show: Branscombe's Tarnbeck Sorrel May Day

Beginners Obedience Winners
Beginners Obedience Winners

Novice Obedience Winners
Novice Obedience Winners

Central GWT Winners 2010

Novice winners and judges
Novice winners and Judges

Bill Parrott, Gordon Blyth, Jane Gould, Vivienne Gatter,  Mary Jane Opie and Heather Walton

Special puppy winner
SpecialPuppy Winner

Bill Parrott, Peter Leyden, Mary Jane Opie and Heather Walton

Southern GWT Winners 2010

Open Winners
Open Winners and Judges

Hilary Huckle, Pete Leyden, Diane Heywood, Keith Manley and Rob Willatts.with Judges Glenys Hillier and Pat Dingemans

Novice Winnetrs
Novice Winners

Jane Gould, Jo Hewison and Keith Manley

Casblaidd Little Archer
Casblaidd Little Archer during the Run off

Puppy Winners
Special Puppy Winners

Hilary Huckle, Pete Leyden and Diane Heywood

N/Dog N/Handler
Novice Dog and Novice Handler Winners

Liz Beeny and Graham Lambert

Further photographs can be seen at www.countrysideimages.co.uk

Inter Area Final 2010

South West , Winners
South West Team, Winners

Sue Weeden, Steve Ashby (with Trioaks Macey from Tunnelwood, Best Open Dog), Helen Ford and Jacqueline Hitchen. 

NEFRA Team Runners up
NEFRA Team,Runners up

Keith Aldred, Caroline Hewison (with Maddistream Indigo Jack, Best Puppy or ND/NH), Gill Awty and Gary Ellison

Southern Team ,Third Place
Southern Team, Third Place

Sharon Henesey, Penny Heath, Patricia Bland and Pat Dingemans

Image

Gordon Blyth with Jango Crystal Stream, Best Novice Dog and Top Marks Overall,    

Kath Friday and Rehyrb Lillehammer
Kath Friday and Rehyrb Lillehammer
  Rehyrb Lillehammer was the Judges' Choice    

Judges and Helpers
Judges and Helpers

 

SW GWT Winners 2010

Anna Yates Novice Winner
Anna Yates Novice Winner

Anna Yates and Cleirwy Pebble - Winner of Novice

Malcolm Awty Puppy Winner
Malcolm Awty Puppy Winner

Gill Awty's Maddistream Purple Lake - Winner of Puppy (handled by Malcolm Awty)

Eastern Counties GWT Winners 2010

Puppy Winners
Puppy Winners

Novice Winners and Judges
Novice Winners and Judges

AV FTA Winner

Image

Diane Heywood's Trioaks Mouse of Houndswood

SDC and FTA Award Winners 2009

Image
Mother and Daughter (on the left)
 

Charlotte Wear's Dark Devotion Firefly Fantasy was 2nd in the FCRS Novice Stake on 27.11.09 and gained her SDC A on 6.11.09; her daughter, Helen Ford's Keveral Flybynite, was awarded her SDC A on 16.11.09,

 

Walnutfarm Nuala

Image
'TARA' Walnutfarm Nula

3rd and Guns Choice in the Fermanagh Gundog Club AV 24 Dog Two Day Open Stake

SDC 'A'

Image
Pepper SDC 'A'

Jane Edge's Bumblyn Black Pepper - SDC A achieved on 27.11.08 but Handler forgot to send the photo for inclusion in the Year Book!

AV GWT Award winner

Image
Keith Aldred and Eskwinds Chloe's Boy
      2nd place In the Sporting Irish Water Spaniel Club AV Novice working test

You are here: Home About Gallery